Search…
برای خرید اینترنتی کفش، چگونه باید سایز پا را اندازه گیری کنیم؟

برای خرید اینترنتی کفش، چگونه باید سایز پا را اندازه گیری کنیم؟

در خرید آنلاین کفش، مهمترین موردی که باید در نظر داشت، اندازه مناسب کفش برای پا است زیرا کفشی با بهترین کیفیت و طرح در صورت کمی بزرگ یا کوچک بودن، عملا غیرقابل استفاده خواهد بود. پس در صورتی که تصمیم به خرید کفش به صورت غیر حضوری دارید، قبل از انتخاب کفش، سایز مناسب برای پای خود را اندازه‌گیری کنید. برای به دست آوردن اندازه‌ی پای خود می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

قبل از شروع لازم به ذکر است که به صورت عمده ۳ نوع ,سایزبندی برای کفش های مردانه، زنانه و بچه گانه تعریف شده است. واحدهای کفش امریکایی، اروپایی و بریتانیایی که واحد مرسوم در ایران و طبیعتا صنایع چرم سی سی، سایزبندی اروپایی است.

۱- برای شروع یک برگ کاغذ که باید کمی بزرگتر از پایتان باشد، انتخاب کرده و پای خود را بر روی آن قرار دهید و با استفاده از یک خودکار، دور تا دور پای خود بر روی کاغذ را خط بکشید.

پیدا کردن سایز پا برای خرید اینترنتی کفش

برای این کار نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • بهترین زمان برای اندازه‌گیری سایز پا، اواخر روز و یا پس از پیاده روی طولانی یا کار روزانه است، زیرا اندازه پا در این حالت کمی بزرگتر از حالت طبیعی خود است.
 • بهتر است برای اندازه گیری از جوراب استفاده کنید. اگر تصمیم دارید تا کفش را به همراه جوراب ضخیم استفاده کنید بهتر است برای اندازه گیری هم از همان نوع جوراب استفاده کنید. فقط در صورتی پای خود را بدون جوراب اندازه گیری کنید که تصمیم داشته باشید کفش را بدون جوراب استفاده کنید.
 • معمولا خطا در اندازه گیری سایز پا در حد ۳ میلی متر هست، پس در حین اندازه گیری هیچ وقت اعداد به دست آمده را گرد و رند نکنید. سعی کنید اندازه ها را با دقت کافی محاسبه کنید.
 • معمولا یکی از پاها کمی بزرگتر از دیگری هست، توصیه می کنیم تا برای محاسبه سایز مناسب کفش، هر دو پا را اندازه گیری کنید.
 • در صورتی که کفش کمی بزرگتر از پا باشد معمولا می توان با استفاده از کفی یا موارد دیگر، بزرگی کفش را تا حدودی جبران کرد ولی سایز کوچک اکثرا موجب ایجاد ناراحتی در پا می شود. در صنایع چرم سی سی توصیه می کنیم تا پس از اندازه گیری، 6 تا 8 میلی متر به اندازه بزرگترین پای خود اضافه کنید تا فضای کافی برای پا داخل کفش وجود داشته باشد.

۲- طول پای خود را از انتهای پاشنه پا تا نوک انگشت شصت، اندازه بگیرد.

اندازه گیزی سایز کفش مناسب برای خرید اینترنتی

۳-عدد به دست آمده را در جدول زیر پیدا کنید. توجه داشته باشید که برای اندازه گیری پا واحد های محتلفی وجود دارد که در ایران اکثر از اندازه های اروپایی استفاده می شود.

 

اندازه کفش زنانه
US EURO UK INCHES CM
۴ ۳۵ ۲ ۸٫۱۸۷۵″ ۲۰٫۸
۴٫۵ ۳۵ ۲٫۵ ۸٫۳۷۵″ ۲۱٫۳
۵ ۳۵-۳۶ ۳ ۸٫۵″ ۲۱٫۶
۵٫۵ ۳۶ ۳٫۵ ۸٫۷۵″ ۲۲٫۲
۶ ۳۶-۳۷ ۴ ۸٫۸۷۵″ ۲۲٫۵
۶٫۵ ۳۷ ۴٫۵ ۹٫۰۶۲۵″ ۲۳
۷ ۳۷-۳۸ ۵ ۹٫۲۵″ ۲۳٫۵
۷٫۵ ۳۸ ۵٫۵ ۹٫۳۷۵″ ۲۳٫۸
۸ ۳۸-۳۹ ۶ ۹٫۵″ ۲۴٫۱
۸٫۵ ۳۹ ۶٫۵ ۹٫۶۸۷۵″ ۲۴٫۶
۹ ۳۹-۴۰ ۷ ۹٫۸۷۵″ ۲۵٫۱
۹٫۵ ۴۰ ۷٫۵ ۱۰″ ۲۵٫۴
۱۰ ۴۰-۴۱ ۸ ۱۰٫۱۸۷۵″ ۲۵٫۹
۱۰٫۵ ۴۱ ۸٫۵ ۱۰٫۳۱۲۵″ ۲۶٫۲
۱۱ ۴۱-۴۲ ۹ ۱۰٫۵″ ۲۶٫۷
۱۱٫۵ ۴۲ ۹٫۵ ۱۰٫۶۸۷۵″ ۲۷٫۱
۱۲ ۴۲-۴۳ ۱۰ ۱۰٫۸۷۵″ ۲۷٫۶
۱۳ ۴۴ ۱۰٫۵ ۱۱″ ۲۷٫۹
۱۴ ۴۵-۴۶ ۱۱ ۱۱٫۲۵″ ۲۸٫۶

 

اندازه کفش مردانه
US  EURO UK INCHES CM
۶ ۳۹ ۵٫۵ ۹٫۲۵″ ۲۳٫۵
۶٫۵ ۳۹ ۶ ۹٫۵″ ۲۴٫۱
۷ ۴۰ ۶٫۵ ۹٫۶۲۵″ ۲۴٫۴
۷٫۵ ۴۰-۴۱ ۷ ۹٫۷۵″ ۲۴٫۸
۸ ۴۱ ۷٫۵ ۹٫۹۳۷۵″ ۲۵٫۴
۸٫۵ ۴۱-۴۲ ۸ ۱۰٫۱۲۵″ ۲۵٫۷
۹ ۴۲ ۸٫۵ ۱۰٫۲۵″ ۲۶
۹٫۵ ۴۲-۴۳ ۹ ۱۰٫۴۳۷۵″ ۲۶٫۷
۱۰ ۴۳ ۹٫۵ ۱۰٫۵۶۲۵″ ۲۷
۱۰٫۵ ۴۳-۴۴ ۱۰ ۱۰٫۷۵″ ۲۷٫۳
۱۱ ۴۴ ۱۰٫۵ ۱۰٫۹۳۷۵″ ۲۷٫۹
۱۱٫۵ ۴۴-۴۵ ۱۱ ۱۱٫۱۲۵″ ۲۸٫۳
۱۲ ۴۵ ۱۱٫۵ ۱۱٫۲۵″ ۲۸٫۶
۱۳ ۴۶ ۱۲٫۵ ۱۱٫۵۶۲۵″ ۲۹٫۴
۱۴ ۴۷ ۱۳٫۵ ۱۱٫۸۷۵″ ۳۰٫۲
۱۵ ۴۸ ۱۴٫۵ ۱۲٫۱۸۷۵″ ۳۱
۱۶ ۴۹ ۱۵٫۵ ۱۲٫۵″ ۳۱٫۸
۱۷ ۵۰ ۱۶ ۱۳ ۳۳
۱۸ ۵۱ ۱۶٫۵ ۱۳٫۲۵ ۳۳٫۷
۱۹ ۵۲ ۱۷ ۱۴ ۳۴٫۶

نکته دیگر در مورد اندازه‌گیری سایز پا برای خرید اینترنتی کفش، قالب های استفاده شده برای تهیه کفش است. این مورد به خصوص در کفش های دستدوز بیشتر حائز اهمیت است.

قالب کفش، قالب های چوبی یا پلاستیکی هستند که پس از برش چرم، برای طرح دادن به چرم استفاده می شوند تا کفش شکل ثابت خود را به دست بیاورد.

هر مدل کفشی ممکن است نیاز به قالب مخصوص به خود داشته باشد و هر قالبی بر اساس مدل کفش ممکن است دارای پهنای متفاوتی از سایر قالب ها در قسمت پنجه و پاشنه باشد. به همین دلیل در انتخاب کفش برای خرید اینترنتی لازم است علاوه بر سایز پا، اندازه پهنای پنجه پا و ارتفاع قوس پا را هم بدانید و در صورتی که پهنا یا قوس پای شما بیشتر از حالت معمول است، حتما در توضیحات کفش مورد نظر خود، به اندازه های این قسمت های کفش توجه کنید.

برای مثال در بین مدل های کفش مردانه سی سی، مدل های مختلفی بر اساس قالب اسپانیایی این مجموعه تولید می شود که یکی از خصوصیت های این قالب اندازه پهنای پنجه و ارتفاع قوس استاندارد این قالب است در صورتی که کفشی مانند مدل پولو، دارای قالب نسبتا پهن تری بوده برای افرادی با پنجه پهن تر ، مناسب تر است.

توجه به پهنای پنجه و ارتفاع قوس، برای کفش های صنعتی هم باید مورد توجه قرار بگیرند. هرچند برای این نوع کفش ها از قالب های معمول کفش های دست دوز استفاده نمی شود ولی قسمت زیره آنها معمولا توسط دستگاههای تزریقی بر اساس قالب های تعریف شده برای آنها تولید می شوند که این قالب ها هم ممکن است دارای پهنای پنجه استاندارد یا کمی بزرگتر باشند.

برای مثال مدل کفش ارتوپدیک سی سی، جزو محصولاتی از این دسته است که با توجه به طرح آن دارای پنجه پهن است و علاوه بر اینکه برای سایزهای استاندارد مناسب است برای افرادی با پنجه های پهن، نیز مناسب است.

برای اندازه گیری اندازه پهنای پنجه و ارتفاع قوس روی پا، می توانید به شکل زیر عمل کند.

لازم به ذکر است برای دوخت سفارشی کفش، علاوه بر اندازه طول پا (اندازه C در تصویر بالا)، نیاز به اندازه گیری پهنای پنجه (اندازه A( و ارتفاع قوس پا (اندازه B) است.

 

اندازه گیری سایز پا برای دوخت سفارشی:

 

 

در صورت نیاز به توضیح بیشتر در مورد اندازه گیری سایز یا سایز هر یک از محصولات سی سی، می توانید سوال یا نظر خود را در قسمت کامنت‌های همین مطلب ثبت کنید یا با قسمت پشتیبانی صنایع چرم سی سی یا شبکه های اجتماعی سی سی یا هر یک از شعب فروشگاهی این مجموعه تماس بگیرید.

 

ترجمه و گردآوری توسط تیم تولید محتوای ©صنایع چرم سی سی

این پست دارای ۱۲ نظر است

 1. درود بر شما
  از این که کفش سی سی می پوشم خرسندم و به هنر دست اُستادکاران ریشه دار و بافرهنگ کشورم در تبریز می بالم. از جدول اندازه گیری شماره پا استفاده کردم و بسیار سودمند و دقیق است.
  زنده و پاینده باشید و شاداب

 2. به نظرم در نظر گرفتن فقط طول پا اشتباه بزررگی است و حداقل برای من خرید اینترنتی را فاجعه کرده است.
  ممکن است کسی روی پایش به اصطلاح بزرگ باشه یا پایش پهن باشه و کفشی رو سفارش بده ولی قالب کفش به اصطلاح کوچک باشد …به عبارتی طول کفش درست باشد ولی کفش تنگ باشد…

  1. ممنون جناب شریفی، بله شکل پای هر کسی متفاوت از سایرین هست و به همین خاطر تعداد زیادی از مشتریان سی سی ترجیح می دهند کفشهای خودشون رو به صورت دوخت اختصاصی توسط سی سی تهیه بکنند. اما در مورد سایز، شرکت های مختلف بر اساس نوع کفش هایی که تهیه می کنند قالب های مختلفی برای سایزهای مختلف استفاده کی نند، برای مثال یک شرکت که کفش ورزشی تولید می کنه ممکنه سایزهاش کمی با سازهای شرکتی که کفش مجلسی تولید می کنه متفاوت باشه. به همین خاطر همانطور که شما فرمودید فقط تکیه به سایز و ارقام می تونه گاهی مشکل ایجاد کنه. هر چند برای اکثریت عمده، سایزهای محاسبه شده کاملا با اندازه پا مطابق می شه و مشکلی پیش نمیاد.
   نکته ای که باید در محاسبه سایز پا در کنار محاسبات عددی بالا در نظر گرفته بشه، میزان راحتی پا برای مشتری در کفش های فعلیش هست، اگر مثلا فردی یک کفش مجلسی سایز ۴۲ داره که احساس می کنه پاش راحته، اگر بدونه سایز کفشش استاندارد هست، پس سایز همون کفش بهترین سایز برای کفش مجلسی اون فرد هست حتی اگر محاسبه عددی، عدد دیگه ای باشه.
   در مورد پنجه و پهن بودن پا هم بله، معمولا تولید کننده ها در کنار سایز کفش، به سایز و پهنای پای مناسب و یا سایر خصوصیت های کفش هم اشاره می کنند.
   علاوه بر این، در صنایع چرم سی سی، همکاران ما از طریق پشتیبانی آنلاین، شبکه های اجتماعی و پیام رسانها و حتی به صورت تلفنی، اماده هستند تا اگر سوال یا موردی در رابطه با محصولات سی سی باشه، پاسخ بدهند. همینچنین سی سی تمام محصولاتی که به دلیل عدم مطابقت سایز و اندازه، مطابق خواست مشتری نباشند را ارجاع می ده و هزینه ای اگر پرداخت شده باشد رو به حساب خریدار بازگشت می ده تا خریداران اینترنتی سی سی با خیال راحت خریدشون رو انجام بدهند.

 3. با سلام و عرض خسته نباشید
  تو شکل نمایش داده شده خط کش به صورت کج گذاشته شده … مگه نباید از نوک پا تا انتهای پا با خط کش به صورت کاملا عمودی اندازه گیری کرد؟

  1. نه، اندازه گیری سایز پا با استفاده از بزرگترین طول قابل اندازه گیری پا هست که از پشت پاشنه شروع می شه و تا نوک انگشت شست. دو ویدیو برای نحوه اندازه گیری سایز پا به همین مطلب اضافه شده که پیشنهاد می کنم مشاهده بفرمایید.

 4. با سلام. بنده خیلی از مدل های کفش شما خوشم اومده ولی متاسفانه تمامی سایزهای تولیدی شما بزرگه. پا بنده حدود ۲۳.۷سانتی متر هس که فک کنم شماره پا مناسب بنده در حدود ۳۸ ۳۹ باشه. میخواستم بدونم امکانش هست مدل کفشی را انتخاب کنم و دوخت سفارشی با اندازه پا بنده انجام بشه؟! باید از کجا اقدام کنم؟

  1. بله در صورتی که کفش مورد نظر شما جزو تولیدات خود سی سی باشه یا کارگاه مدل مورد نظر شما رو تایید بکنه، امکان دوخت کفش به صورت سفارشی برای شما هست. برای اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش می توانید با قسمت پشتیبانی سایت یا شعبه مرکزی سی سی (شعبه شریعتی شمالی) تماس بگیرید. در صورت تمایل می تونید از طریق هر یک از شبکه های اجتماعی سی سی با همکاران سی سی ارتباط برقرار بفرمایید.
   اطلاعات تماس سی سی رو می توانید در این ادرس ملاحظه بفرمایید :‌ تماس با صنایع چرم سی سی

 5. ببخشید من پم بزرگه حدود شماره ۴۹ میخواستم ببینم واسه کفش های سالنی و فوتبال باید چیکار کنم؟راهی سراغ ندارید؟

  1. متاسفانه سی سی در زمینه کفش های ورزشی فعالیت نداره اما برای کفش های مجلسی و چرمی امکان دوخت در سایز بزرگ وجود دارد.

 6. سلام، من میخواستم از شما خرید کنم ولی اندازه که گرفتم پام رو دیدم طبق دستورالعمل شما شماره پام ۴۳ هست ولی من معولا شماره ۴۱ و ۴۲ میپوشم و ۱ تا ۲ سایز کفش هایی که میخرم با شما تفاوت داره، نمیدونم چیکار کنم، ترسیدم اندازه نشه، راهنمایی کنید

  1. روشی که برای اندازه گیری معرفی شده همان روشی هست که در فروشگاه برای دوخت سفارشی استفاده می شه. حتی این روش توسط سایت های خارجی که در زمینه فروش انلاین کفش فعالیت دارند هم مورد استفاده قرار می گیره و از بابت درستی روش می تونید مطمئن باشید، البته ممکن هست کمی تفاوت بین سایز اندازه گیری شده و سایز واقعی وجود داشته باشه که طبیعی هست (البته نه در حد ۲ سایز)
   در مورد سایز نگران نباشید، در صورتی که کفش بعد از تحویل سایزش مناسب نبود، یا از کیفیت کفش راضی نبودید یا به هر دلیل دیگه، می تونید کفش رو برگردونید تا سایز یا مدل دیگه براتون ارسال بشه یا حتی در صورت تمایل وجه پرداختی بهتون برگشت داده بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

مسابقه صداش کن، ویژه فصل پاییز برای کاربران اینستاگرام.شرکت در مسابقه
+ +
×

سبد خرید