فرهنگ و هنر، سرمایه های اصلی یک سرزمین اند که از نسلی به نسل دیگر سپرده می شود، اما در گذر سال ها و روزها، هر چیزی ناگزیر از تغییر و نو شدن است. چه بسیار صنایع و هنرهایی که در زیر غبار کهنگی و فراموشی، پنهان شدند و فقط نامی و نشانی از آنها باقیست. شاید برای هر هنری و فرهنگی، مردانی باید که غبار از چهره آنها زدوده و با طراوت تر بشناساند.

این ارک بلند شهر تبریز است افراشته قامتِ رسایش را « مفتون »

این ارک بلند شهر تبریز است
افراشته قامتِ رسایش را

« مفتون »

آذربایجان و تبریز، همواره از پیشگامان هنر و فرهنگ و صنعت ایران زمین بوده است. گاهی مردانی همچون شهریار و خاقانی، پرچمداران شعر و سخن این مرز و بوم می گردنند و  گاه شیرمردانی همانند ستارخان ها و باکری ها، سلحشوران دفاع از آن می شوند. گاه تبریز کهن، اولین پایتخت جهان تشیع می گردد و گاه مبدا حرکت های اجتماعی معاصر. گاه اولین ها به دستان مردان و زنان این دیار رخ می دهند و گاه نفیس ترین فرش های دستبافت جهان از هنر دستان فرش بافانش به جهان معرفی می شود. شاید یکی از همین دستان بود که آغازگر کاری ارزشمند شد.

« گروه صنعتی چرم سی سی، میراث دار صنعت کفش دستدوز آذربایجان »

درباره صنایع چرم سی سی - حاج محمد خادم

امروز عمری به درازای بیش از نیم قرن از آغاز فعالیت آقا محمد خادم خوئی باقی در صنعت کفش دستدوز تبریز می گذرد. عمری که حاصل آن نه فقط تولید صدها طرح اصیل ایرانی و نه فقط تربیت ده ها شاگرد و استاد، بلکه برپا نگه داشتند صنعتی به نام کفش دستدوز تبریز است. آقا محمد خان پس از فراگیری این صنعت نزد اساتید آن زمان، فعالیت مستقل خود را در سال ۱۳۳۰ در محل کنونی شعبه محقی، آغاز کرد و نام سی سی را برای تولیدات خود انتخاب نمود.

در طی تمام این سال ها، تولیدات سی سی با تکیه بر نو آوری در طراحی محصولات خود، کیفیت بالای دوخت و استفاده از چرم ۱۰۰٪ طبیعی، توانسته در برابر ناملایماتی که بر صنعت چرم و کفش این خطه روا داشته شده است، همچنان مایه افتخار فعالان این صنعت باشد.

هم اکنون گروه صنعتی چرم سی سی، با تکیه بر هنر دستدوزان کفش تبریز در کارگاه های سی سی،‌ انواع کفش های دستدوز مردانه و زنانه را توسط شعب فروشگاهی خود در سطح شهر تبریز و نمایندگی های غیر رسمی آن در سایر شهرها از جمله تهران و اصفهان و شیراز، ارائه می دهد.

استفاده از طرح های اصیل ایرانی در تولید کفش ها، کیفیت بالا در دوخت و استفاده از چرم ۱۰۰٪ طبیعی در تمام تولید کفش سی سی، از مهمترین عواملی هستند که باعث گشته اند همچنان تولیدات سی سی  انتخاب اصلی کسانی باشند که اصالت و کیفیت همچنان معیارهای انتخاب هستند.

وبسایت و فروشگاه اینترنتی صنایع چرم سی سی، توسط شرکت یکتا روش آذین، طراحی و اجرا و پشتیبانی می شود.